Skip to content Skip to footer

PS4 – problem z napędem Bluray

Komfortowe użytkowanie konsoli do gier musi uwzględniać jej zasadniczą funkcję. Odpowiada za nią między innymi system napędu Bluray, który poprzez użycie lasera jest w stanie odczytać płytę. W rezultacie wpływa to na optymalne działanie gry. Gdy dochodzi do uszkodzenia konkretnego elementu, może być konieczna naprawa napędu PS4. Aby została przeprowadzona fachowo, należy ją oddać w ręce profesjonalistów. Można przez to zapobiec dodatkowym uszkodzeniom. Najczęstszymi objawami, które powinny zaniepokoić użytkownika są brak: odczytu płyty lub też rozpoznawania dysku. Za te kwestie może być odpowiedzialny właśnie napęd PS4, a konkretnie usterka lasera. Dzieje się tak z uwagi na naturalne zużycie sprzętu lub też potencjalne uszkodzenie mechaniczne.

Wraz z upływem czasu te błędy mogą się pojawić także poprzez nagromadzenie kurzu i jednoczesne zlekceważenie pierwszych sygnałów – najczęstszym jest powolne, nierównomierne zasysanie/wysuwanie płyty z napędu Bluray. W rezultacie zaniedbanie jego usunięcia oraz bieżącej konserwacji może przynieść przykre konsekwencje. Być może jednak wystarczy tylko pełne czyszczenie mechaniki napędu Bluray oraz przeczyszczenie optyki lasera pod mikroskopem stereoskopowym, aby sprzęt znów powrócił do pełnej sprawności.

Destrukcyjny wpływ dymu tytoniowego

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż opisane problemy mogą powstawać przez palenie papierosów. Problem z napędem PS4 bierze się również z dymu tytoniowego, który ma negatywny wpływ na konsolę. Osiada on bowiem skutecznie na elementach wewnętrznych, co dotyczy także soczewki lasera. W rezultacie pracuje on w ciężkich dla niego runkach, oczywiście przyspieszających potencjalne zużycie. Warto zatem powstrzymać się z zapaleniem w trakcie gry, ponieważ wpłynie to negatywnie na pracę sprzętu.

Pozytywną informacją mogą być również niewielkie koszty związane z ewentualnym czyszczeniem. Jednak, jak w innych kwestiach, nie należy bagatelizować pierwszych sygnałów. Najczęstsze defekty są związane z długotrwałym nagromadzeniem się kurzu oraz innych nieczystości. Następnie można mówić o uszkodzeniach mechanicznych i wreszcie naturalnym zużyciu.

Ocena stanu technicznego sprzętu

Problem z napędem w PlayStation 4 może nie dotyczyć wyłącznie lasera. W niektórych przypadkach chodzi również o: uszkodzenie płytki sterownika lasera, spalony silniczek napędu płyty, a nawet obce ciało. Pierwszą z sytuacji obserwuje się, kiedy napęd w ogóle nie reaguje. Wymagana jest wtedy diagnoza usterek i wymiana uszkodzonych elementów sterowania oraz znalezienie przyczyny ich uszkodzenia. Co ważne, oprócz silniczka dotyczy to też zębatki czy prowadnicy. I wreszcie, ciało obce, czyli element, który dostał się przypadkowo do wnętrza konsoli. Taka sytuacja jest spotykana przy obecności małych dzieci oraz ich licznych zabawkach. Niekiedy ciężko zapobiec sytuacji losowej, stąd takie wypadki również się zdarzają. Jednak i tutaj powinna pomóc standardowa wymiana albo usunięcie ciała obcego.

Zostaw komentarz

Serwiskonsol 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

DARMOWA WYCENA

Wypełnij poniższy formularz i wyślij do nas wiadomość.
Odpowiemy najszybciej jak to tylko możliwe.