Skip to content Skip to footer

PlayStation 4 głośno chodzi – przyczyna oraz rozwiązanie problemu

Bez wątpienia, użytkowanie każdego sprzętu elektronicznego wymaga jego bieżącej konserwacji. Jednak bez względu na upływ czasu należy podkreślić, że prędzej czy później mogą pojawić się konkretne problemy. Przede wszystkim są one związane z obecnością kurzu, który negatywnie oddziałuje na wszelkie podzespoły. Używane PS4 jest oczywiście obarczone większym ryzykiem, lecz każde nowe urządzenie z upływem czasu mogą spotkać podobne problemy. Kluczowe pytanie brzmi: co zrobić, gdy PS4 głośno chodzi? Przede wszystkim należy odpowiednio zdiagnozować problem i nie zakładać od razu najgorszego scenariusza.

Nawet zakup używanego PS4 nie musi oznaczać, że niepokojące dźwięki są akurat związane z konkretną usterką. Jednak użytkownicy porównują dość często odgłosy konsoli do pracującego wiatraka lub odkurzacza. Najczęstszą przyczyną jest przywołane nagromadzenie się nieczystości związanych z osadzającym się kurzem. Konsola PS4 chodzi głośno między innymi z uwagi na wzrost temperatury. Wtedy należy poddać szczegółowej konserwacji układ chłodzenia. Gracze muszą mieć też świadomość, iż pojawianie się niepokojącego dźwięku po dłuższym czasie jest normalne. Można być zaniepokojonym tylko w przypadku, gdy odgłosy pojawiają się już po kilku minutach od pierwszego uruchomienia. Warto wtedy skonsultować się z przedstawicielami serwisu.

Aktualny stan past termoprzewodzących

Każde działanie na własną rękę może być nie do końca skuteczne, dlatego warto zdecydować się na pomoc fachowców. Tym bardziej, jeśli dany klient kupił wcześniej używane PS4 należy zadbać o prawidłowe użytkowanie konsoli w przyszłości. Stąd, w razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba poddać sprzęt profesjonalnej konserwacji. Jeśli PS4 głośno chodzi, zwiększają się obroty wentylatora. Może to być związane z zanieczyszczeniem otworów wentylacyjnych, ale też innymi czynnikami. Spore znaczenie mają również pasty termoprzewodzące, nakładane między procesorem a układem chłodzenia i radiatorem. Ich zasadniczym zadaniem jest wypełnienie szczelin właśnie w tym miejscu. Jednak wraz z upływem czasu mogą one tracić swoje właściwości, przez co pojawia się konkretny problem. Dochodzi na przykład do stwardnienia pasty termoprzewodzącej i wzrostu temperatury procesora APU, a w najgorszym razie nawet uszkodzenia konsoli.

Zasadnym jest też pytanie: czy warto kupić używane PS4? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od konkretnego egzemplarza. Bez wątpienia jednak taka transakcja wiąże się z pewnym ryzykiem, czego nie można powiedzieć o nowym sprzęcie, pozyskanym bezpośrednio ze sklepu. Jednak nawet takie urządzenie po pewnym czasie wykazuje objawy zużycia. Stąd, nie można lekceważyć pierwszych symptomów, ponieważ w przeciwnym razie dochodzi do trwałego uszkodzenia płyty głównej.

Skuteczne środki zaradcze

Zaprezentowane przykłady powinny skłonić każdego posiadacza do pewnego wyczulenia na tle poprawnego działania konsoli. Nie ma przecież podzespołów stuprocentowo trwałych, a każdy po pewnym czasie wymaga stosownej interwencji. Warto więc zareagować w odpowiednim momencie i przedłużyć żywotność urządzenia. Używane PlayStation 4 zawsze w pewnej chwili powiadomi o konieczności drobnej naprawy lub konserwacji.

Najskuteczniejszym środkiem zaradczym jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, ponieważ samodzielnie można trwale uszkodzić sprzęt. W takim przypadku będzie już mowa o dużo większych kosztach. Jedynie na podstawie wydawanego dźwięku nie można więc określić, dlaczego PS4 głośno chodzi. Potrzebna jest pogłębiona diagnoza, która wykaże ewentualne usterki. Równie często może także chodzić o radiator posiadający dość specyficzną budowę. Osadza się na nim kurz, przez co już po dwóch latach może powstać dość pokaźny „kożuch”. Wszystko przez fakt, iż żeberka chłodzące są zlokalizowane bardzo blisko siebie. Używane PlayStation 4 na bieżąco i w częstych odstępach czasu jest niestety narażone na kumulowanie takich zanieczyszczeń. Zapchane wloty powietrza uniemożliwiają jego swobodny przepływ, a tym samym oddanie już nagrzanego.

Zostaw komentarz

Serwiskonsol 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

DARMOWA WYCENA

Wypełnij poniższy formularz i wyślij do nas wiadomość.
Odpowiemy najszybciej jak to tylko możliwe.