Skip to content Skip to footer

Dobre rady

Dobre rady od Serwisu Next Gen, to dział mający za zadanie pomóc użytkownikom konsol do gier prawidłowo obsługiwać i dbać o swój sprzęt, co pozwoli uniknąć kłopotów z jego pracą i pozwoli przyczynić się do zapewnienia długoletniej i nieprzerwanej rozrywki. Wprawdzie część z wymienionych rad powstała ponad 15 lat temu, jednak nadal wiele z nich jest jak najbardziej na czasie. Wprowadzamy parę poprawek odnośnie konsol nowej generacji i kontynuujemy zabawę dalej.

 • Przestrzegaj maksymalnego czasu pracy konsoli – w instrukcji obsługi jest to wyraźnie napisane (wiemy, że i tak tego nikt nie robi, ale wspomnieć o tym warto).
 • Serwisuj konsole wyłącznie w sprawdzonych punktach (np. w Naszym Serwisie). Nie rozbieraj sprzętu samodzielnie, jeśli nie masz do tego odpowiednich narzędzi i wiedzy.
 • Nie stawiaj konsoli na dywanie/wykładzinie z syntetycznych materiałów. Zbierające się na ich powierzchni ładunki elektrostatyczne, to śmiertelny wróg konsoli i każdej elektroniki.
 • Zabezpiecz dodatkowo konsolę, stosując do zasilania markowe listwy antyprzepięciowe. Podczas zawierania umowy na ubezpieczenie domu/mieszkania – skorzystaj z opcji ochrony na wypadek przepięć.
 • Nie podłączaj kabla HDMI w czasie pracy konsoli. Nie wtykaj go na siłę, staraj się to robić delikatnie i z wyczuciem. Stosuj tylko markowe kable.
 • Wystrzegaj się płyt z porysowaną powierzchnią. W razie potrzeby wymień je lub oddaj do regeneracji, jest to zwykle niewielki koszt, a pozwoli na wydłużenie czasu życia lasera.
 • W zależności od częstotliwości użytkowania, średnio raz na 12-24 miesiące, każda konsola powinna być rozebrana i wyczyszczona z kurzu (dotyczy to zwłaszcza wszystkich wymienników ciepła). Pastę termoprzewodzącą pomiędzy procesorem/ami, a układem chłodzenia należy wymienić na nową (właściwego typu).
 • Konsole nowej generacji generują duże ilości ciepła – nie umieszczaj ich w wąskich szafkach czy szufladach. Duże znaczenie ma odpowiednia wentylacja poprzez otwory na bokach i spodzie konsoli. Najlepiej, jeśli konsola stoi na równej i płaskiej powierzchni, w miejscu, gdzie nie jest narażona na przypadkowe strącenie.
 • Miękkie łóżko (zatkanie otworów wentylacyjnych), podłoga (możliwość kopnięcia/przewrócenia, przepadnięcia przez kable, zalania podczas sprzątania, niepożądanego działania zwierząt), róg półki/biurka (ryzyko upadku), sąsiedztwo kwiatków (groźba zalania), a także bliskość źródeł ciepła takich jak piece czy grzejniki (przegrzanie), to niezbyt dobre miejsce dla ustawienia konsoli.
 • Jeśli masz w domu małe dzieci, sprzęt powinien być przed nimi odpowiednio zabezpieczony – często wkładają one różne niepożądane przedmioty do napędów, co może skutkować uszkodzeniem ich mechaniki i głowicy lasera.
 • Staraj się nie palić papierosów w otoczeniu konsoli – smoła z dymu osadza się na elementach optyki lasera, co skutkuje pojawieniem się problemów z odczytywaniem płyt (konieczne jest wtedy czyszczenie). Łączy się ona także z kurzem i powoduje mocniejsze zapychanie się kanałów wentylacyjnych oraz zabrudzenie całego wnętrza konsoli.
 • Jeżeli w pomieszczeniu, w którym stoi konsola, panuje duże zapylenie (piece kaflowe) – staraj się przykrywać ją w czasie nieużywania.
 • Konsole PlayStation 3 FAT (poza modelami 60GB) mają funkcję częściowego czyszczenia z kurzu – należy wyłączyć konsolę z tyłu przełącznikiem zasilania, przycisnąć i przytrzymać przycisk EJECT, następnie włączyć przełącznik zasilania. Po kilku sekundach trzymania EJECT konsola włączy maksymalne obroty wentylatora, aby część “grubego” kurzu mogła zostać usunięta z wnętrza kanałów wentylacyjnych konsoli.
Serwiskonsol 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

DARMOWA WYCENA

Wypełnij poniższy formularz i wyślij do nas wiadomość.
Odpowiemy najszybciej jak to tylko możliwe.