Skip to content Skip to footer

PS4 używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zarówno dzieci, jak i dorośli pragną spędzić swój wolny czas, korzystając z gier na profesjonalnej konsoli. Oczywiście preferencje w tym obszarze są zróżnicowane, jednak mnogość możliwości sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety cena takiego sprzętu potrafi czasem przerastać aktualny budżet klienta. Stąd wiele osób decyduje się na kilkuletnie urządzenie, kupując je na przykład w lombardzie lub też od prywatnego oferenta. Zasadnicze pytanie brzmi: czy warto kupić używane PS4? Odpowiedź nie będzie oczywiście jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od stanu technicznego.

PS4 na pierwszy rzut oka

Przeciętny klient zapewne nie będzie umiał kompleksowo ocenić charakteru funkcjonowania wszystkich podzespołów. Dlatego warto skorzystać z przydatnych wskazówek, które powinny ułatwić podjęcie finalnej decyzji. Przede wszystkim, należy ocenić stan wizualny, jaki reprezentuje używane PS4. Nie będzie on rzecz jasna całkowitym wyznacznikiem, ale pozwoli sprawdzić, czy dotychczasowy użytkownik dbał o posiadaną konsolę. Nie należy jednak sugerować się wyłącznie atrakcyjną propozycją cenową, gdyż najczęściej wiąże się ona z pewnymi usterkami, bądź wysokim ryzykiem ich przyszłego zaistnienia. Przede wszystkim warto rozpocząć od ofert z najbliższej okolicy, dzięki czemu będzie można na miejscu ocenić stan sprzętu. Zakupy z odległej miejscowości przez Internet dość często przynoszą nabywcy przykrą niespodziankę.

Poprawność działania napędu i lasera

Zakup używanego PS4 jest zawsze pewnym ryzykiem, jednak można je racjonalnie zminimalizować. Skazy na obudowie, wybrzuszenia, rysy czy istotne zabrudzenia powinny już dać do myślenia. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że także wnętrze sprzętu nie będzie w najlepszej kondycji. Elementem wskazującym na poważną usterkę jest również ukruszenie rogów obudowy. Może to świadczyć nie tylko o częstym przenoszeniu, ale także poważnym upadku konsoli, który musi mieć dodatkowe konsekwencje. Używane PS4 jest szczególnie wrażliwe na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, zatem takie zdarzenie nie pozostanie bez wpływu na działanie sprzętu. Mogą choćby pojawić się problemy z wyświetlaniem grafiki dopiero po nagrzaniu się konsoli. Istotne staje się także znaczne zakurzenie, ponieważ prowadzi ono do zapchania otworów wentylacyjnych. Grozi to przegrzaniem konsoli, a co za tym idzie znaczącym wzrostem temperatury wewnątrz. Wszystko to ma także wpływ na napęd oraz laser, czyli dwa zasadnicze podzespoły konsoli. Aby sprawdzić poprawność ich funkcjonowania, trzeba tylko włożyć płytę i obserwować zachowanie sprzętu. Sam mechanizm wysuwania powinien działać płynnie, bez jakichkolwiek spowolnień czy zacięć. Ponadto, kluczowe są też ewentualne odgłosy z wnętrza urządzenia. Jeśli będzie słychać charakterystyczny pisk lub podskakiwania płyty, mogą się też pojawić problemy z jej odczytem. Niektóre kłopoty z działaniem mogłyby zniknąć dzięki regeneracji lub wymianie rolek, jednak w przypadku używanego PlayStation 4 pojawia się również ryzyko wymiany lasera. Jest to już dość znaczący koszt, dlatego trzeba być naprawdę czujnym.

Weryfikacja poziomu temperatury

Istotne zakurzenie wiąże się także z poruszonym wcześniej niebezpieczeństwem zapchania otworów wentylacyjnych. W finale powoduje to wzrost temperatury urządzenia, która jest realnym zagrożeniem dla jego działania. Używane PlayStation 4 powinno więc być kompleksowo sprawdzone, a w razie potrzeby warto skorzystać z pomocy zaprzyjaźnionego fachowca. Specjalista szybciej i efektywniej zweryfikuje stan techniczny sprzętu, oceniając jego przydatność pod kątem dalszego użytkowania. Problemy ze strony układu chłodzenia można jednak łatwo zweryfikować. Wystarczy tylko skorzystać z jakiejkolwiek gry o stosunkowo sporych wymaganiach sprzętowych. Trzeba ją umieścić na kilka minut w konsoli i po prostu nasłuchiwać, jak zachowuje się wentylator. Zaniepokojenie powinien wywołać dość znaczny hałas, a także wysokie obroty, które mogą wskazywać na potencjalną usterkę. Warto więc przed decyzją o zakupie używanej konsoli PS4 sprawdzić wszelkie detale, ponieważ często osoby chcą się pozbyć tego typu sprzętu, ukrywając jego niedostatki. Nie wyklucza to także sytuacji, w której można jednak dokonać rozsądnego zakupu, w dobrej cenie.

Zostaw komentarz

Serwiskonsol 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

DARMOWA WYCENA

Wypełnij poniższy formularz i wyślij do nas wiadomość.
Odpowiemy najszybciej jak to tylko możliwe.