Skip to content Skip to footer

Nowe konsole typu handheld — Steam Deck i Asus ROG Ally — krótka prezentacja konsol nowego typu

Era kieszonkowych komputerów gamingowych trwa w najlepsze. W ostatnich latach rynek mobilnych konsol typu handheld wzbogacił się o dwie pozycje – Valve Steam Deck i Asus ROG Ally. Jaka jest ich specyfikacja i cena? Na który model warto postawić, by cieszyć się ulubionymi pozycjami w każdym miejscu, a który ma akcesorium Dock? Zapraszamy na krótką prezentację tych urządzeń!

Valve Steam Deck – komputer gamingowy w kieszeni

Konsola ta dostępna jest w trzech opcjach – z pamięcią wewnętrzną 64 GB, 256 GB lub 512 GB. Każda z nich oferuje 7-calowy wyświetlacz dotykowy IPS i rozdzielczość 1280 x 800. Waży 669 gramów i ma wymiary 298 x 117 x 49 mm. Urządzenie napędzane jest systemem operacyjnym SteamOS 3.0 i poza bogatą biblioteką gier oferuje podstawową przeglądarkę internetową. Dock zawierający porty USB i HDMI pozwala na podłączenie urządzenia do telewizora i granie za pomocą Steam Deck jako pad. Specyfikacja jest już nam znana, co natomiast z ceną? Na oficjalnej stronie producenta konsola z najmniejszą pojemnością pamięci wewnętrznej kosztuje 1899 zł (sierpień 2023).

Asus ROG Ally – kieszonkowa konsola z systemem Windows 11 Home

Na rynek wypuszczona niemal rok później niż model Valve, co w przypadku technologii może oznaczać naprawdę duży przeskok. Czy Asus dobrze wykorzystał te 12 miesięcy i dopracował ROG Ally tak, by zdetronizować Steam Deck?

Patrząc wyłącznie na specyfikację, w istocie urządzenie Asus przewyższa swojego kuzyna w niemal każdym aspekcie. ROG Ally może pochwalić się wydajniejszym procesorem, wyższej jakości ekranem i lepszym układem graficznym. Jednocześnie zachowuje mniejsze wymiary (280 x 111 x 32 mm), a za funkcjonowanie całej maszyny odpowiada funkcjonalny system operacyjny Windows 11 Home. Naturalnie, za całą tą specyfikacja Asus ROG Ally stoi odpowiednia cena — wersja Z1 Extreme 512 GB kosztuje około 3800 zł (sierpień 2023).

Asus ROG Ally vs Valve Steam Deck — którą konsolę handheld wybrać?

Jeżeli szukasz bezkompromisowej jakości i specyfikacji robiących wrażenie bez względu na cenę, wybór jest niemal oczywisty. Inni gracze z pewnością polubią propozycję Steam Deck Dock za możliwość grania na TV. Którą z konsol Ty uważasz za lepszą?

Zostaw komentarz

Serwiskonsol 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

DARMOWA WYCENA

Wypełnij poniższy formularz i wyślij do nas wiadomość.
Odpowiemy najszybciej jak to tylko możliwe.